Program

Nie deweloperów. Nie polityków. Wola Mieszkańców.

Zadbana przestrzeń i infrastruktura - w tym ta zielona, wykorzystany potencjał budynków i lokali,   edukacja i oferta czasu wolnego na najwyższym poziomie oraz nowoczesne zarządzanie - to filary naszej propozycji dla Woli. O co dokładniej zabiegamy? 

 

1. Rozwój infrastrukturalny
i gospodarczy.

Rozwój finansowego i funkcjonalnego centrum miasta powinien stać się dźwignią dla rewitalizacji sąsiedztw nowych inwestycji, ale też dalszych części dzielnicy. Proponujemy: 

 Stworzenie sieci lokalnych centrów: przestrzenie publiczne, w tym tereny zieleni, knajpki na każdą kieszeń, dla ludzi w różnym wieku - do nich każdy powinien mieć blisko. 

☑ Dalsze rewitalizacje podwórek na Woli - rozbetonowywanie, dbałość o odpowiednią lokalizację i obsługę altan śmietnikowych, mała infrastruktura dla mieszkanek i mieszkańców w każdym wieku. Poszanowanie historii i tożsamości miejsc - np. Stworzenie Skweru Michla, na tyłach lokalizacji dawnego pałacyku. . 

  Zmiany w konkretnych miejscach - dość opóźnień!

  • Przejście przy dawnym PDT (Młynarska/Wolska) - tymczasowo proponujemy organizację konkursu murali / graffiti ; później: realizacja parkingu podziemnego w formule PPP , uwolnienie i zazielenienie części przestrzeni naziemnej zajmowanej przez auta, realizacja przejść naziemnych przez skrzyżowanie.
  • Kompleksowy remont ul. Obozowej.
  • Stowrzenie Parku Linearnego “Kłopot” na Powązkach.
  • Nowa przyszłość dla budynku dawnego Fotonu / uczelni Almamer i jego najbliższego otoczenia. 
  • Rewitalizacja Bazaru na Kole.
  • Skwer publiczny przy dawnym Domu Słowa Polskiego.
  • Skwer Gwary Warszawskiej.
  • Skwer Lacherta.
  • Rewitalizacja Skweru Alojzego Pawełka. 
  • Wolskie Centrum Kultury.
  • Stworzenie oczek wodnych w których latem można się nieodpłatnie ochłodzić.  

  Przyspieszenie remontów i zagospodarowania pustostanów - mieszkaniowych i użytkowych.

☑  Wykorzystanie nowego narzędzia  planowania przestrzennego - zintegrowanych planów inwestycyjnych. Narzędzie pozwala urzędom wynegocjować z inwestorem, np. osiedla mieszkaniowego czy kompleksu biurowego (inwestycji głównej) realizację inwestycji uzupełniających (np. obiektu opieki nad dziećmi do lat trzech, przedszkola, szkoły, obiektu sportu i rekreacji, terenu zieleni publicznej, obiektu handlowego lub usługowego, drogi publicznej), służących obsłudze inwestycji głównej).

  Toalety publiczne - w parkach i nie tylko!

☑   Ograniczenie liczby pustostanów - intensyfikacja remontów i modernizacji zasobów mieszkaniowych oraz lokali użytkowych na wynajem.

 

2. Wolska zielona i błękitna
infrastruktura, zwierzęta.

Miejska przyroda - zieleń, zwierzęta - warunkują nasze dobre samopoczucie. Kontakt z nimi jest ważny nie tylko podczas weekendowych wypadów do parku, ale na co dzień. Znane z filmów i komiksów o Batmanie “Gotham” przytłacza, bo brakuje w nim przyrody, jest szare, ponure. Badania naukowe dowodzą, że ludzki mózg bardzo źle reaguje na monotonne obrazy - takie jak same blokowiska i beton. Natomiast zieleń, tzw. “krajobraz kontemplacyjny” i zwierzęta wpływają na nas pozytywnie: obniżają ryzyko depresji, skłonności do zachowań przemocowych i przestępczych, poprawiają koncentrację i nastrój (w tym wyniki w nauce i pracy). Dbałość o miejskie środowisko jest też krytyczne dla ograniczania zmian klimatycznych i adaptacji do tych, które są nieuniknione. Dlatego zabiegamy o: 

   Priorytet dla ochrony i pielęgnacji drzew i krzewów, nie wycinek.

☑ Powstanie  nowych i rewitalizację istniejących skwerów i parków kieszonkowych - tak by każdy miał blisko do miejsca wytchnienia. 

  “Zieloną Wolę” - wsparcie mikro-inicjatyw ogrodniczych, ogródków sąsiedzkich i mini-farm miejskich; umożliwienie nieodpłatnego opiekowania się terenami zielonymi.

Wykorzystanie przykolejowych terenów zieleni na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.

  Ochronę zieleni przyulicznej przed rozjeżdżaniem.

  Ochronę zwierząt w mieście, w tym: zabezpieczanie przystanków i innych szklanych obiektów małej architektury przed kolizjami ptaków z nimi, ochrona miejsc lęgowych ptaków podczas termomodernizacji budynków; wsparcie dla kotów wolnożyjących.

  Rozwiązania na rzecz retencji wód opadowych - budowę zbiorników retencyjnych, tworzenie warunków do infiltracji (odłączanie rynien od kanalizacji, redukowanie przepływów w kanalizacji zbiorczej - oszczędności).

  Koniec z używaniem soli zimą - zastąpienie jej alternatywami lepszymi dla środowiska, zwierząt, naszych butów i aut.

 

3. Ochrona zabytków
i tożsamości.

Na Woli, podobnie jak w całej Warszawie większość zabudowy jest nowa - ostały się tylko nieliczne budynki sprzed II Wojny Światowej. Tymczasem to one są świadectwem, że Warszawa i Wola nie powstała wczoraj. To one są filarami lokalnej tożsamości i nadają wyjątkowego charakteru okolicy. Rewitalizacja zabytków, opowieść o tym, jak było kiedyś i wplecenie jej w teraźniejszość ma niesamowity potencjał. Świadectwem na to mogą być wolskie rewitalizacje Fabryki Norblina czy Browarów Warszawskich - dziś to wielofunkcyjne miejsca które tętnią życiem, przyciągają odwiedzających z całej Warszawy, a także spoza i są wzorem dla wielu innych rewiatalizacji. To dowód na to, że zabytki mogą stać się dźwigniami lokalnego rozwoju. Dlatego będziemy zabiegać o: 

  • Rewitalizację i nowe, wielofunkcyjne przeznaczenie Garbarni Temler i Szwede.
  • Dążenie do rewitalizacji Wolskiego Koloseum (dawne zbiorniki gazu przy ul. Prądzyńskiego) i jego najbliższej okolicy.
  • Rewitalizacja obiektu dawnej Fabryki Łańcuchów Rolkowych S. Kubiaka (Hrubieszowska 9 - na rogu ul. Kasprzaka i Karolkowej).
  • Zadbanie o słynną: Kamień-i-co?” - Waliców 14.
  • Stworzenie strategii dla Wolskich zabytków - zarówno dużych, opuszczonych obiektów, jak i kamienic mieszkalnych. Priorytetyzacja inwestycji, wykorzystanie partnerstw (np. publiczno- prywatnych) i środków zewnętrznych - takich jak dotacje z UE czy krajowe, włączenie organizacji pozarządowych w dialog na temat rewitalizacji. 

 

4. Wygodna
mobilność.

Wola powinna stać się wizytówką Warszawskiej mobilności. To tu powinniśmy być wolni od utykania w korkach, wdychania spalin, długiego poszukiwania miejsc do zaparkowania. To tu powinniśmy być wolni od wymuszonego posiadania i używania samochodu (zjawisko znane na świecie jako forced car ownership). Komfortowy transport zbiorowy, rowerowy, rozwój mobilności współdzielonej i otoczenie wpływające na przyjemność chodzenia powinny być gwarancją naszej wolności przemieszczania się po mieście. Proponujemy:

   Badanie potrzeb mieszkanek i mieszkańców, projektowanie rozwiązań w oparciu o doświadczenie (ang. user experience - UX) i dynamiczne reagowanie na potrzeby - np. uzupełnienie brakujących połączeń transportu, przystanków, buspasów, ścieżek rowerowych, rozlokowania stacji veturilo i rowerów na stacjach, ergonomiczne wiaty przystankowe itd. dla optymalizacji doświadczenia podróży zbiorkomem i transportem współdzielonym.  

  Wolski szlak rowerowy - uzupełnienie brakujących odcinków ścieżek, likwidacja “teleportów” rowerowych.

  Wsparcie dla budowy nowych tras tramwajowych.

  Bezpieczeństwo i uatrakcyjnienie pieszego poruszania się po Woli

  Stworzenie tras biegowych.

  Wytyczenie brakujących przejść dla pieszych - koniec z barierami i arteriami dzielącymi sąsiedztwa.

  Ograniczenie napływu na Wolę samochodów spoza dzielnicy. 

  Działania na rzecz ograniczenia smogu komunikacyjnego

  Uprzedzanie o zmianach w funkcjonowaniu transportu publicznego - właściwe oznaczenia z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, lepsze wykorzystanie systemu 19115. Koniec z “tramwajami widmo”.

 

5. Estetyka
i czystość.

Wiele podwórek, ulic, trawników boryka się z problemem zaśmiecenia i niską estetyką. Pora to zmienić! Proponujemy: 

   Powołanie dzielnicowego pełnomocnika / pełnomocniczki ds. estetyki i czystości - dbającego o “miasto na poziomie wzroku”.

  Rozwiązanie problemu braku opróżniania altan śmietnikowych na czas, zapewnienie sprawnego odbioru gabarytów. Zielone altany śmietnikowe. 

  Poprawę koordynacji i nadzoru nad firmami sprzątającymi - zapewnienie czystości ulic, trawników, podwórek...

  Uporządkowanie i dbałość o czystość problematycznych miejsc, takich jak Bazar Olimpia. 

  Rozwiązania na rzecz gospodarki zamkniętego obiegu - sprzyjanie recyklingowi,  wsparcie dla punktów napraw, np. poprzez profilowane konkursy najmu miejskich nieruchomości, współdzielenie.

  Program usuwania i przeciwdziałania bazgrołom i nielegalnemu pseudo-graffiti.

  Dbałość o estetykę przestrzeni publicznych - usuwanie nielegalnych reklam oraz regulowanie możliwości i miejsc ich sytuowania. Ograniczenie “słupkozy” - zamiana słupków na żywopłoty, byliny, gazony z kwiatami wszędzie tam, gdzie to możliwe.

  Estetyczne, zadbane rośliny w najbardziej reprezentacyjnych miejscach i ciągach pieszych oraz pieszo-rowerowych. Włączenie społeczności lokalnych i okolicznych przedsiębiorców w ich pielęgnację.

 

6. Edukacja i wsparcie dla
innowacyjności.

Poprawa edukacji i infrastruktury szkolnej to inwestycja w przyszłość. Władze dzielnicy mówią, że to “wór bez dna” - my natomiast wiemy, że poprawa w tym zakresie to przede wszystkim kwestia dobrego zarządzania i szerokiej współpracy. Postulujemy: 

  Wspieranie inwestycji w edukację, organizacja spójnego dzielnicowego systemu.

  Wsparcie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. 

  Współpracę urzędu dzielnicy z rodzicami dla lepszego wsparcia kadr nauczycielskich i dzieci; cykliczne spotkania z przedstawicielami środowisk szkolnych dot. problemów organizacyjnych.

  Współpracę urzędu dzielnicy i dyrekcji szkół z innymi podmiotami, zwłaszcza uczelniami wyższymi - dla zróżnicowanej i pogłębionej oferty edukacyjnej (tak jak z Politechniką Warszawską w sprawie matematyki).

  Wsparcie dla rozwoju u dzieci i młodzieży nowoczesnych kompetencji, takich jak komunikacja, negocjacje, polubowne rozwiązywanie sporów, myślenie strategiczne i analityczne. 

  Dbałość o szkolną infrastrukturę oraz dobrą lokalizację nowych szkół (z daleka od spalin, hałasu i innych czynników, które wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci oraz ich zdolności do koncentracji).

   Program “szkolnych ulic” na Woli - rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo i jakość powietrza dookoła szkół.

 

7. Dzieje się
na Woli.

Wolska oferta czasu wolnego może i powinna się poprawić. Powinna być dostosowana do różnych potrzeb.  Dlatego wśród naszych dążeń znajdują się:

  Bogata i zróżnicowana oferta kulturalna - stworzona przy wykorzystaniu badania potrzeb i oczekiwań różnych grup mieszkanek i mieszkańców.

  Wyznaczenie stref barowo-klubowych w nieuciążliwych dla mieszkanek i mieszkańców lokalizacjach - np. w biurowcach, zadbanie o ich dostępność cenową. Partnerstwo publiczno-prywatne w kulturze. 

  Efektywny system wykorzystania OSIR dla dzieci z wolskich szkół, z partycypacją rodziców.

  Organizacja targów śniadaniowych na Woli

  Stworzenie miejskich saun.

  Wsparcie dla artystów i rzemieślników, w tym profilowane konkursy na najem miejskich lokali, wsparcie promocyjne. Nie wszystko co kupujemy musi przecież pochodzić z Azji - potrzebujemy jednak zadbać o taką możliwość.

 

8. Bezpieczeństwo
mieszkańców.

System zapewniający bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców Woli musi być przygotowany na różne scenariusze. Tylko wtedy będziemy bezpieczni. Infrastruktura nie może być tworzona czy lokalizowana dopiero w sytuacji zagrożenia czy po jego wystąpieniu, procedury tak samo. Dlatego dążymy do:

  Przygotowania na sytuacje zagrożenia: system obrony cywilnej, informowanie mieszkańców o lokalizacji  schronów oraz zalecanych reakcjach w momentach kryzysowych.

  Dodatkowych patroli Policji i Straży Miejskiej w niebezpiecznych miejscach

  Poprawy reakcji i ścigania przestępstw przez właściwe służby.

  Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, festiwal wielu kultur i sprzyjanie integracji (np. poprzez działania w lokalnych centrach aktywności).

 

9. Nowoczesne
zarządzanie.

Czasy, w których zarządzanie w urzędach sprowadza się do przesuwania kwot pomiędzy rubrykami w tabelach budżetowych muszą odejść w zapomnienie. Zarządzanie musi uwzględniać przede wszystkim współczesne wyzwania, możliwości, ale też potrzeby mieszkanek i mieszkańców. Oznacza to, że w urzędach konieczne jest udrożnienie międzywydziałowej pracy nad wspólnymi celami, a także szersza i bliższa współpraca urzędu z mieszkankami i mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi, biznesem, uczelniami. Proponujemy:

  Bliższą współpracę z lokalnymi liderkami i liderami, aktywne poszukiwanie i wsparcie oddolnych inicjatyw. Kolonia Wawelberga, Skwer Sierpnia 1944, Muranów - to dzięki mieszkańcom się zmieniły i zmieniają, stając się nie tylko miejscem dumy, perłami Woli, ale całej Warszawy. Dbałość o dobre sąsiedztwo i relacje.

  Poprawę dialogu urzędu z mieszkankami i mieszkańcami. Dbałość o jego jakość i efektywność. Wykorzystanie nowych narzędzi - np. wspólne wypracowanie wizji, podstawowych założeń inwestycji, a dopiero później zlecanie szczegółowego projektu. Koniec z konsultacjami fasadowymi!

  Uruchomienie w urzędzie dzielnicy międzywydziałowej pracy nad wspólnymi celami - wiele kwestii w urzędzie ‘utyka” lub opóźnia się przez “silosowość” organizacji i brak dobrych mechanizmów i standardów współpracy opartej o cel, a nie skostniałe struktury urzędu.

   Powołanie dzielnicowego mediatora, który pomoże sprawnie rozwiązywać lokalne konflikty.

   Wykorzystanie szans, jakie otwiera wymóg raportowania niefinansowego i trendu ESG - włączenie biznesu do pozytywnych zmian na Woli.

  Silniejsza współpraca z uniwersytetami - np. włączenie studentek i studentów do prowadzenia projektów partycypacyjnych, edukacyjnych, artystycznych i in.

   Zielone, zrównoważone zamówienia publiczne, stosowanie klauzul społecznych.

  Lepsze wykorzystanie środków europejskich na rzecz dzielnicy.