Nasi Kandydaci – Społecznicy do Rady Woli

Anna Grzelak - Młynów, Czyste północne

Zawodowo związana z instytucją ochrony praw człowieka. Zaangażowana w projekty edukacyjne z zakresu praw człowieka i obywatela, organizowanie dialogu, którego celem jest nagłaśnianie i rozwiązywania problemów społecznych. Aktywnie działająca w społeczności lokalnej - głównie w obszarze edukacji. Od 6 lat jest Przewodniczącą Rady Rodziców przy SP 387, gdzie wspiera dzieci, rodziców oraz kadrę w organizowaniu różnych aktywności edukacyjnych oraz rozwiązując problemy. Z zamiłowania społeczniczka.

Z Wolą związana z urodzenia i wyboru. Prywatnie żona również wolanina i mama dwójki dzieci.

Do czego dąży w swojej okolicy i na Woli?

Wola jest bardzo zróżnicowaną dzielnicą. Są tu dawne, nadszarpnięte zębem czasu osiedla przeplatane nowoczesnymi apartamentowcami i wieżowcami. Posiada niezwykle bogaty zasób historyczny, architektury zabytkowej oraz tradycji warszawskich. Jest też dzielnicą, która niezwykle prężnie rozwija się biznesowo. Rodzi to niestety coraz większe rozwarstwienie społeczne, nad którym można i należy wspólnie pracować. Dlatego też konieczny jest dialog i planowanie przemian na Woli w oparciu o jej tkankę społeczną i potrzeby mieszkańców. Potrzebna jest współpraca wszystkich – działaczy społecznych, organizacji pozarządowych oraz władz gminy - RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

Jako Radna Anna chciałaby wspierać rozwój edukacji na Woli, tak, aby wyrównać szanse edukacyjne wszystkich dzieci, a tym samym lepszy start w przyszłość. To tu kształtują się postawy młodych ludzi, buduje poczucie wspólnoty i współpracy. Chcę wspierać inicjatywy Mieszkańców, odpowiadać na Wasze potrzeby. Ważne są dla mnie skutki społeczne planowanych inicjatyw, a także realny, prawdziwy dialog pomiędzy władzami gminy a mieszkańcami.

Chce też zająć się problemem braku zagospodarowania i opóźnień w przekazywaniu do użytku lokali z zasobów gminy – zarówno mieszkalnych jak i użytkowych.

Co pozwala wierzyć, że jej się uda? - dotychczasowe sukcesy: 

Zrealizowane projekty z budżetu obywatelskiego – mural antysmogowy, rewitalizacja boiska szkolnego przy SP 387, udział w akcjach zamalowywania antysemickich napisów na wolskich murach i elewacjach, udział w spotkaniach sąsiedzkich.

 

Kamil Kociszewski – Ulrychów, Odolany

Warszawiak i mieszkaniec Woli od zawsze.

Socjolog z wykształcenia i zamiłowania. Od ćwierć wieku związany z branżą badań społecznych oraz badań rynku.

Wrażliwy na zagadnienia marginalizacji i wykluczenia społecznego.

Jako radny niezależny w latach 2018-2024 reprezentował interes mieszkańców i zdrowy rozsądek stroniąc od wojenek partyjnych, potakiwania zgodnie z dyscypliną klubową, czy krytykowania w zależności od politycznego zapotrzebowania na „afery”.

Do czego dąży w swojej okolicy i na Woli?

Wola staje się coraz bardziej dzielnicą śródmiejską, z coraz gęstszą zabudową, z coraz większą liczbą mieszkańców korzystających z przestrzeni i infrastruktury publicznej.  Rozwój infrastruktury oraz modernizacja istniejącej  to zadania kosztowne i trudne. Urzędnicy chętnie odwracają wzrok od tego rodzaju wyzwań lgnąc do działań nieskomplikowanych organizacyjnie, łatwych w realizacji, efekciarskich, którymi szybko się można pochwalić. Zadaniem radnego jest pilnowanie, by nie uciekali od wyzwań trudnych, żmudnych, nieefektownych, a niezbędnych. Drożna kanalizacja, ergonomiczny przystanek, równy chodnik nie pozwalają włodarzom hucznie przeciąć wstęgi. Są jednak mieszkańcom potrzebne na co dzień.

Co pozwala wierzyć, że mu się uda? - dotychczasowe sukcesy: 

Remonty infrastruktury drogowej na Ulrychowie, budowa szkoły na Odolanach.

 

Marysia Rendecka - Młynów, Czyste północne

Wolskie klimaty, wolskie sprawy są bliskie jej sercu, niezmiennie od 36 lat, odkąd zamieszkała na Młynowie. Współzałożycielka Stowarzyszenia Wola Mieszkańców, zaangażowana w działania Stowarzyszenia Kolonia Wawelberga. Interesuje ją zarówno historia tego niezwykłego miejsca jak i przeobrażenia które się dokonują przez ostatnie lata. Prowadzi stronę facebookową WOLA JEST NASZA, a jej pasją jest fotografowanie.

Do czego dąży w swojej okolicy i na Woli?

Marysia zabiega o to, by Wola zachowała swoją tożsamość historyczną, była dzielnicą przyjazną mieszkańcom, czystą, zadbaną i z dużą ilością zieleni. Dąży do tego, by ograniczyć pochopne wycinki, a w zamian postawić na profilaktykę - pielęgnację drzew i krzewów. 

Co pozwala wierzyć, że jej się uda? - dotychczasowe sukcesy: 

Wsparła powstanie i działanie Społecznego Uniwersytetu Historii Woli, który powstał przy Kolonii Wawelberga. Aktywnie zaangażowana w powstanie Skweru Gwary Warszawskiej oraz szeregu akcji dla ochrony wolskich zabytków.

 

Magdalena Malinowska - Młynów, Czyste północne

Działaczka lokalna i społeczniczka. Zakręcona na punkcie zieleni miejskiej.

Do czego dąży w swojej okolicy i na Woli?

Swoje działania skupia i będzie skupiać na edukacji ekologicznej oraz planowaniu przestrzeni miejskiej tak, by znalazło się w niej miejsce dla wszystkich, także dla zwierząt i roślin.

Co pozwala wierzyć, że jej się uda? - dotychczasowe sukcesy: 

Magda była współorganizatorką inicjatywy lokalnej na rzecz rewitalizacji podwórek na Kolonii Wawelberga. Wielokrotnie interweniowała przeciw zamurowywaniu ptaków w budynkach podczas termomodernizacji.



Agata Janczak - Ulrychów, Odolany

 

Absolwentka marketingu w Szkole Głównej Handlowej i matka dwójki dzieci, odl lat zaangażowana w działania na rzecz poprawy jakości życia i edukacji na Woli. Tu mieszka, pracuje i wychowuje dzieci, dzięki czemu doskonale rozumie potrzeby dzielnicy i jej mieszkańców. Dostrzega potrzebę lepszej integracji społecznej w dzielnicy, gdzie różnorodność kulturowa i społeczna jest obecna. Jest zwolenniczką zrównoważonego rozwoju dzielnicy.

 

Do czego dąży w swojej okolicy i na Woli?

  • Wola dzielnicą 15 minutową –  zarządzanie przestrzenią w taki sposób, aby wszyscy mieszkańcy mogli załatwiać najważniejsze sprawy w obrębie 15 minut piechotą. Wola, jako gęsto zabudowana dzielnica z pięknymi parkami, mogłaby być ucieleśnieniem tej idei przy odpowiednim planowaniu.
  • Infrastruktura edukacyjna - tworzenie placówek szkolno-opiekuńczych zgodnie z narastającymi potrzebami dzielnicy.
  • Rozwój oferty edukacyjnej: dostęp dzieci i młodzieży do bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych: kulturalnych, sportowych i artystycznych, wspierających ich rozwój osobisty, kreatywność oraz dobrobyt psychiczny.
  • Tworzenie bezpiecznych przestrzeni rekreacji i odpoczynku, tworzenie tzw. “parków kieszonkowych”.
  • Zrównoważony rozwój infrastruktury komunikacyjnej: tworzenie miejsca dla wszystkich: kierowców, rowerzystów i pieszych, aby Wola była przyjazna i dostępna dla wszystkich.
  • Wzmocnienie dialogu społecznego i stałej współpracy wszystkich zainteresowanych stron nad rozwojem i poprawą jakości życia w dynamicznej dzielnicy, jaką jest Wola. 

Co pozwala wierzyć, że jej się uda? - dotychczasowe sukcesy: 

Agata pełni funkcję przewodniczącej Rady Rodziców w Przedszkolu nr 62 oraz jest członkinią prezydium w Szkole Podstawowej nr 236. Dzięki swojemu zaangażowaniu wspiera inicjatywy edukacyjne i działania podnoszące jakość nauczania i wykorzystujące innowacyjne metody edukacji.

 

 Joanna Fabiszewska-Solares -  Ulrychów, Odolany 

Od urodzenia związana jest z Warszawą. Pochodzi ze Śródmieścia, ale to właśnie na Woli (Odolanach) obecnie mieszka i spędza większość czasu. Sprawy miasta i mieszkańców są jej bardzo bliskie. Z wykształcenia jest urbanistką, która pragnie kreować przyjazne i bezpieczne miejsca dla ludzi. Zawodowo spełnia się w tematyce zrównoważonego transportu, a w wolnym czasie uwielbia odkrywać Warszawę i jej okolicę na rowerze.

Do czego dąży w swojej okolicy i na Woli?

Wola to jedna z najszybciej rozwijających się Dzielnic w Warszawie, a zarazem jedna z najbardziej urozmaiconych pod względem architektonicznym. Bardzo lubię zróżnicowany charakter Dzielnicy, jednak brak odpowiedniego planowania przestrzennego doprowadził w ostatnich latach do chaosu. Szybki wzrost zabudowania, szczególnie na Odolanach, bez zapewnienia adekwatnej infrastruktury publicznej, drastycznie wpływa na jakość życia w naszej okolicy. Na Odolanach brakuje dużego parku, dodatkowego przedszkola publicznego oraz miejsca aktywności lokalnej. W całej Dzielnicy, jak i w okolicy powinny pojawić się też dodatkowe zielone skwery, ścieżki rowerowe, czy bezpieczne i dobrze oświetlone przejścia dla pieszych. To i więcej chciałabym zrealizować na Woli i Odolanach.

Co pozwala wierzyć, że jej się uda? - dotychczasowe sukcesy: 

Uważam, że współpraca pomiędzy mieszkańcami, miastem, jak i deweloperami jest kluczowa w wypracowaniu najlepszych rozwiązań. Wielokrotny brak uwzględniania głosu mieszkańców doprowadza do realizacji projektów, które w żaden sposób nie odpowiadają naszym potrzebom. W przeszłości pomyślnie udało mi się utworzyć partnerstwa pomiędzy różnymi interesariuszami. Dodatkowo moja wiedza w zakresie planowania przestrzennego, uzupełniona o praktyczne doświadczenia zawodowe pozwoli mi na realizację zamierzonych działań na Woli i Odolanach. 

 

Naszych kandydatów i kandydatki znajdziesz w okręgach II (Odolany, Ulrychów) i III (Młynów, część Czystego)

 

Materiał sfinansowany przez KWW Wola Mieszkańców - Społecznicy z Woli