Nasze działania

Obrona mieszkańców Woli przed pofabrycznymi skażeniami gruntów i wód gruntowych

To my ujawniliśmy i nagłośniliśmy występowanie problemu na Woli. Dzięki nam Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła ogólnopolską kontrolę i wydała rekomendacje ws. postępowania urzędów z tego typu zanieczyszczeniami. Tam gdzie to niezbędne, przed przystąpieniem do inwestycji deweloperzy zobligowani są do przeprowadzenia remediacji (czyli oczyszczenia gruntów), część z nich zmieniła technologię budowy, a wielu nabywców nieruchomości wybiera je w bardziej świadomy sposób.

 

Rewitalizacje Wolskich podwórek

Razem z SOS dla Podwórek na Muranowie i inicjatywami z innych części Woli zmotywowaliśmy Urząd Dzielnicy do stworzenia i wdrażania programu rewitalizacji wolskich podwórek. Wskazaliśmy na konkretne ścieżki pozyskania funduszy na odbetonowanie (fundusz Biura Ochrony Środowiska), a przy pomocy narzędzi takich jak budżet obywatelski czy inicjatywa lokalna nasi członkowie i członkinie przyspieszyli zmiany na terenie Kolonii Wawelberga i Muranowie, od początku wspieraliśmy też powstanie Skweru Sierpnia 1944 r. Stale monitorujemy i motywujemy urząd do sprawnego przeprowadzania rewitalizacji.

 

 

Inicjatywa “Mieszkać po ludzku”

Dzięki opracowaniu raportu, konferencji, organizacji happeningu (spaceru) i działalności medialnej w 2017 r. nagłośniliśmy szereg pojawiających się na styku urzędniczo-deweloperskim patologii. To dzięki nam Urząd Dzielnicy zaczął stosować art. 16 ustawy o drogach publicznych, czyli domagać się od deweloperów remontu dróg, kte ci zniszczyli budując swoje inwestycje lub domagać się budowy nowych dróg dojazdowych. Mieszkańcy Woli nie powinni przecież płacić (za pośrednictwem podatków) za remonty i budowy dróg przez to, że na terenie dzielnicy pojawiają się nowe inwestycje. Wykaz odpowiednich umów, wskazujących na konkretne przebudowy, których koszty poniósł inwestor, a nie urząd dzielnicy razem z szacowanymi kosztami dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Dzielnicy, a zgodnie ze stanem na początek marca 2024 r. jest ich już aż 63! To oznacza, że dzięki naszym działaniom miliony złotych z budżetu dzielnicy (czyli naszych podatków) nie zostały “wyrzucone w błoto” i mogły być przeznaczone na inne cele.

Obrona i nowe życie dla wolskich zabytków

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kamień i Co oraz innymi organizacjami społecznymi uratowaliśmy słynną Kamienicę z Waliców 14 przed wyburzeniem i wywalczyliśmy choć podstawowe zabezpieczenia. To dzięki nam do warszawskiego krwioobiegu weszła też nazwa “Wolskie Koloseum” oznaczająca zabytkowe rotundy przy ul. Prądzyńskiego, a właściciel dokonał niezbędnych napraw (nakaz Stołecznego Konserwatora Zabytków - m.in. naprawa dachu, wymiana 100 tys. cegieł, naprawa ogrodzenia). Zwróciliśmy uwagę na Wolskie Pięciochatki i wsparliśmy ich mieszkańców po pożarze, w którym spłonął dach budynku. 

Nowe skwery i zieleń na Woli

Po zebraniu podpisów poparcia od ponad 600 mieszkanek i mieszkańców Woli w 2016 r. razem ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska, Stowarzyszeniem Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga i innymi organizacjami wywalczyliśmy utworzenie skweru Gwary Warszawskiej (teren pomiędzy dawnym PDT Wola a dawnym Kinem W-Z - okolice skrzyżowania Młynarskiej i Wolskiej). Od tamtej pory stale upominamy się o rewitalizację terenu, która ma nastąpić w 2024 r, czyli z mocnym opóźnieniem. Wsparliśmy również społeczną inicjatywę nadania nazwy dla Skweru Lacherta (okolice Urzędu Dzielnicy Wola - Al. Solidarności), zainicjowaną przez SOS dla podwórek na Muranowie.  

Regularne wydarzenia

Organizujemy też regularne wydarzenia, które wpisały się na stałe w dzielnicowy kalendarz, takie jak towarzysząca Festiwalowi Hipolita i Ludwiki Warszawska Parada Rowerowa czy Wolski Dzień Kota. Dzięki nim zwracamy uwagę na potrzeby zrównoważonej mobilności i bezpiecznej infrastruktury czy dobrostan zwierząt w mieście.  

 

W jaki sposób osiągamy cele?

    • Poprzez własne inicjatywy działamy na rzecz dobrej mobilności, poprawy infrastruktury, zieleni, kultury, edukacji, bronimy zabytków. Narzędzia, z których korzystamy to zwłaszcza: interpelacje radnych, bezpośrednie rozmowy z decydentami, petycje, pisma, tworzenie koalicji tematycznych, nagłaśnianie spraw w mediach, organizowanie wydarzeń. 
    • Należący do naszego stowarzyszenia, a wybrani w powszechnych wyborach samorządowych dzielnicowi radni interweniują w zgłaszanych do nich sprawach, mają za sobą setki mniejszych i większych interwencji. Od napraw dziur i nierówności w drogach i chodnikach (np. dziura przy Al. Solidarności), ścieżek rowerowych, poprzez ochronę drzew przed zbyt pochopną wycinką, regularny wywóz śmieci i sprzątanie, po pilne remonty zasobów lokalowych, organizację nauczania w szkołach i wiele innych. 
    • Informujemy mieszkanki i mieszkańców o ważnych wydarzeniach i terminach - np. o trwających konsultacjach planów miejscowych (czyli kluczowych dokumentów wyznaczających gdzie w danej okolicy będą budynki mieszkalne, ulice, infrastruktura publiczna, zieleń itd…) 
    • Wspieramy w wykrzystaniu udostępnianych przez Urząd Miasta narzędzi - np. budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, 19115, konsultacje.
    • Interweniujemy w sprawach zgłaszanych do nas przez mieszkańców, wzmacniamy ich głos - np. w rozmowach z reprezentantami urzędu na temat remontów, wykorzystania przestrzeni i in.
    • Włączamy się w inicjatywy innych organizacji - takich jak “Stop bazgrołom - malarze podwórkowi” czy wpisanie Muranowa Południowego do rejestru zabytków.